CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM ( KSSR )
Mata Pelajaran : Pendidikan
Islam
Kelas : Tahun
3
Masa : 60 minit
Standard Kandungan :
1.1 Bacaan dan Hafazan
1.1.1
Membaca dan menghafaz surah Al-Asr.
Standard Pembelajaran :
1.1.1.3
Membaca / menghafaz dan mengamalkan surah Al-Asr dengan betul dan bertajwid.
Objektif Pengajaran : Murid dapat :-
1.
Menyebut kalimah dengan betul.
2.
Menghafaz keratan ayat.
3.
Membaca dan menghafaz surah Al-Asr dengan fasih dan lancar.
Aktiviti pengajaran/pembelajaran :-
1.
Murid mendengar bacaan daripada DLP
2. Murid menyebut kalimah
3. Murid mengikut bacaan guru secara
kelas
4. Guru membimbing murid membaca dan
menghafaz surah
5. Latih tubi membaca dan menghafaz
surah
6. Tasmik bacaan bersama rakan
secara kumpulan.
EMK :
1. Teknologi Maklumat
- DLP/power point/ LCD
2. Keusahawanan
- 1.14 Boleh membina
jaringan sosial (Komunikasi dengan betul)
- 1.9 Berkeupayaan memimpin (Bekerjasama dan
mempunyai daya saing )
BBM :
- Kad imbasan (potongan
ayat)
- Carta Ayat
- LCD
LANGKAH
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Fasa
Persediaan
|
Cadangan
Aktiviti
|
Catatan
|
1.1 Pemerhatian
|
1.1.1
Murid diperdengarkan bacaan surah
Al-Asr.
1.1.2 Murid membaca surah
Al-Asr dengan
bimbingan guru.
1.1.3 Murid menyebut
kalimah yang ditunjuk
olehguru.
|
Murid sudah biasa membaca surah Al-Asr ketika berakhirnya
perhimpunan setiap hari Isnin.
|
1.2 Analisis
|
1.2.1 Guru meminta murid
membaca surah
Al-Asrsecara kelas.
1.2.2 Guru meminta murid
menghafaz ayat
demi ayat
|
Murid dapat menghafaz ayat
|
Fasa
Imaginasi
|
Cadangan
Aktiviti
|
Catatan
|
1.3 Penjanaan Idea
|
1.3.1 Guru memaparkan ayat
dan meminta
murid menyambungkan ayat
berpandukan paparanLCD.
|
Murid dapat menghafaz ayat yang dipaparkan.
|
Fasa
Perkembangan
|
Cadangan
Aktiviti
|
Catatan
|
1.4 Sintesis Idea
|
1.4.1 Murid dibahagikan
kepada 3 kumpulan.
1.4.2 Setiap kumpulan
dibahagikan potongan
ayatuntuk dihafaz.
1.4.3 Murid diminta membaca
dan
menghafazayat mengikut
urutan ayat
demi ayat.
|
Penilaian : Murid dapat menghafaz ayat demi ayat
EK : Berkeupayaan memimpin
|
No comments:
Post a Comment